Drevo je obnoviteľná surovina. No popri jeho využívaní v stavebníctve či v nábytkárstve je potrebné myslieť aj na jeho obnovu. V praxi to znamená ochranu zdrojov dreva – lesov. Túto a mnohé ďalšie úlohy na seba prevzala organizácia Paneurópska certifikácia lesov (PEFC). Táto, dnes už globálna, organizácia bola založená v roku 1999 a po vstupe mimoeurópskych krajín sa jej názov pozmenil na Program pre vzájomné uznávanie lesných certifikačných schém.
V súčasnosti najväčší systém certifikácie lesov vo svete zastrešuje národné certifikačné systémy. Každá členská krajina má vlastné priority v otázke ochrany lesov a trvalo udržateľného rozvoja, ale spĺňajú aj medzinárodné štandardy. Tento prístup je založený na myšlienke „Mysli globálne, konaj lokálne.“ Dôvodom je najmä odlišnosť lesov v 36 členských krajinách, ktorá by v prípade snahy o jednotné požiadavky sťažila alebo znemožnila proces certifikácie lesov. Spoločným cieľom všetkých je zabezpečovať, aby všetky environmentálne, sociálne a ekonomické prínosy lesov mohli využívať súčasné i budúce generácie.
Národným riadiacim orgánom PEFC pre Slovenskú republiku je PEFC Slovensko, ktoré zároveň spravuje Slovenský systém certifikácie lesov. „Cieľom PEFC Slovensko je podpora trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch, spotreby dreva ako ekologicky obnoviteľného zdroja, výrobkov z dreva, ochrany prírody a trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti.“ Náš národný certifikačný systém je TUOL – Trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov.
A aký má certifikácia PEFC význam pre spotrebiteľa?
Vďaka cerifikácii je možné sledovať drevo, drevné vlákna a nedrevné produkty lesa obsiahnuté vo výrobkoch až k certifikovaným lesom. Pri výbere surovín alebo nákupe výrovkov s označením PEFC viete, že nepodporujete nelegálnu ťažbu dreva, ktorá by mohla viesť k odlesneniu. Naopak podporujete trvalo udržateľné obhospodarovanie slovenských lesov. Chrániť lesné bohatstvo je teda možné aj prostredníctvom kúpy správne označených produktov.
Prečo je to dôležité?
Pretože slovenské lesy o rozlohe takmer 19-tisíc km² spravuje štátny podnik Lesy SR, ktorý má na starosti aj ich ochranu a obnovu. PEFC túto činnosť kontroluje. A lesy v súkromnom vlastníctve určené na ťažbu dreva, spoločnosti zamerané na spracovanie dreva a ďalší môžu tiež žiadať o PEFC certifikácia spotrebiteľského reťazca.