Architektom zvládnutý pasívny dom eliminuje potreby klasického vykurovania, pretože dokáže inteligentne využiť vykurovanie a chladenie z prírodných zdrojov.
Za posledných 5 rokov bolo vo svete vybudovaných okolo 15tisíc pasívnych domov. Škandinávske a nemecky hovoriace krajiny vstúpili do tohto odvetvia priemyslu razantne, dokázali totiž nové technológie racionálne predať prostredníctvom zníženia nákladov na vykurovanie a tým vyrovnať počiatočný ostych a strach zo zvýšenej náročnosti pri budovaní pasívneho domu.
Pasívne domy boli teda prijaté verejnosťou. Dnes už nie je problém architektonicky navrhnúť akýkoľvek pasívny dom, ale je to práve jednoduchosť tvarov a zásada že menej je niekedy viac, ktorá môže tento trend podporiť a rozšíriť ho. Pasívne, alebo nízkoenergetické domy by sa tak v nastávajúcom období mohli stať vzorom pre architektonické návrhy a možno vytvoriť smer a ukotviť jeden štýl, ktorý táto doba ešte podľa nás v architektúre zatiaľ hľadá.
V minulosti to bol napríklad Mies van der Rohe, ktorý zanechal všadeprítomnú stopu zásady „menej je viac“ a jeho filozofia je veľmi aktuálna aj dnes. Veď svetlosť, jednoduchosť, funkcionalita a racionalita priťahujúca svetlo práve cez južné fasády môže byť základom pre „pasívnu“ architektúru. Samozrejme, dom so solárnymi panelmi na streche, veternými turbínami, rôznymi „krabicami“ skrývajúcimi súčasti ventilácie a iných enviromentálnych vymožeností je ekologický, ale prečo sa nepokúsiť navrhnúť v prvom rade dom, ktorý ich nepotrebuje? Veď pasívny dom si dokáže vnútornú klímu na 90% vyregulovať sám.