Plánujete stavať dom a riešite jednu z hlavných otázok, či stavať bungalov, alebo poschodový dom? Pripravili sme pre vás prehľad, kde sme zhrnuli základné plusy aj mínusy.
Bungalov pre a proti
S bungalovmi sa v poslednej dobe doslova roztrhlo vrece. Hlavne s tými “katalógovými” so stanovou alebo valbovou strechou, zväčša na štvorcovom pôdoryse. Nájdeme ich v každom meste, dedine, novovzniknutej obytnej štvrti, hoci v našich končinách nemajú žiadnu tradíciu a veľmi zmenili ráz našich ulíc. Dokonca nemajú nič spoločné so súčasnou modernou architektúrou.
Aká je vlastne definícia bungalovu? Bungalov je jednopodlažný dom, ktorý nepotrebuje schodisko, aby spojil miestnosti v podkroví alebo poschodí s prízemím. Môže mať akýkoľvek typ pôdorysu a strechy, čiže napríklad vyššie spomínanú stanovú, valbovú, ale aj sedlovú, pultovú, alebo rovnú. Môže vyzerať aj veľmi vkusne a moderne.
Výhody bungalovu:
-
Nepotrebujete schodište a váš dom môže byť bezbariérový. Aj keď zrovna nie ste starší človek a ste vo veľmi dobrej kondícii, môže prísť situácia, kedy si napríklad vyvrtnete členok a každý schodík bude prekážka.
-
Každá miestnosť má priamy kontakt s exteriérom, dokonca si môžete spraviť viacero terás nielen z obývačky, ale aj zo spální, prípadne z kúpeľne.
-
Ušetríte podlahovú plochu schodišťa, nemusíte rozmýšľať kam ho umiestniť
Nevýhody bungalovu:
-
Nehodí sa na každý pozemok. Hlavne je rozľahlejší, čiže na menšie alebo užšie pozemky je nevhodný.
-
Vyššia cena. Áno, bungalov je drahší ako poschodový dom o rovnakej úžitkovej ploche. Napriek jeho popularite určite nejde o najlacnejšiu možnosť. Práve naopak. Zoberte z poschodového domu horné podlažie a položte ho vedľa prízemia. Chýba vám základová doska a strecha, všakže? No a tie tvoria hlavné navýšenie ceny bungalovu.
-
Energetická náročnosť bude s veľkou pravdepodobnosťou vyššia vzhľadom na väčší ochladzovaný povrch.
V našej ponuke katalógových domov máme aj projekty bungalovov. Najobľúbenejší z nich je Largo147.
Poschodový dom – výhody a nevýhody
Rodinné domy môžu mať maximálne dve podlažia so svetlou výškou 2,5m a jedno podkrovné podlažie. Dom s obytným podkrovím je taktiež veľmi obľúbený typ domu. Jedná sa stále o jednopodlažný dom, aj keď využívate dve. Výhodou podkrovia je, že má menšie požiadavky na svetlú výšku miestnosti, ale šikmé steny môžu pôsobiť stiesnene.
Výhody poschodového domu (alebo domu s podkrovím)
-
Pri rovnakej úžitkovej ploche dosiahnete menšiu zastavanú plochu, z toho vyplýva aj nižšia cena domu oproti bungalovu.
-
Poschodový dom je kompaktnejší a z hľadiska energetickej náročnosti výhodnejší. Z toho vyplývajú nižšie náklady za vykurovanie.
-
Pri dome s podkrovím je stále braný ako jednopodlažný, čiže spĺňa aj náročnejšie zastavovacie regulatívy.
Nevýhody poschodového alebo podkrovného domu
-
Je nutné schodisko na prekonávanie výškového rozdielu, čo nie je vhodné pre všetkých a tiež zaberá úžitkovú plochu.
-
Šikmá strecha v podkroví neumožňuje využiť plnohodnotne celý pôdorysný rozmer miestnosti.
Aby miestnosti v podkroví nepôsobili stiesnene, v našom dome Kubis 125 architekt Fero Lehocký navrhol vyššiu svetlú výšku stien podkrovia. Dosiahli sme tým príjemné vzdušné miestnosti, kde môžete využiť plnú pôdorysnú plochu na zariaďovanie.